Kanttorit

Pitäjänkokous valitsi 21.9.1856 vt. lukkariksi Petter Tanskasen. Sitä ennen: oli siinä virassa toiminut Henrik Sorsa Haapavaarasta. Vuonna 1879 tuli kanttori Antti Ilvonen virkaansa. Juopottelun ja sopimattoman käytöksensä vuoksi hänet erotettiin viralta 3.12.1892, Virkaatekevänä hoiti sitä Antti Happonen 9.12.1894—19.9.1897, väliaikaisesti J. O. Helin 1.1. 1898—31.8.1898. Kanttorin vaali oli 9.10.1898, jolloin valituksi tuli Gabriel Parkkola Virolahdelta. Hän lähti pois 1900, ja vaalissa 22.4.1900 tuli kanttoriurkuri Gustaf Oskar Ahti valituksi, toimien virassaan vuoden 1946 loppuun asti, jolloin siirtyi eläkkeelle. Kanttori Ahti oli hyvin pidetty ja toimi monissa luottamustehtävissä. Vuodesta 1947 on virassa toiminut kanttoriurkuri Otto Edvard Rasilainen.

Otto Edvard Rasilaisen jälkeen toimineet kanttorit:

Nimilista:

 
Kustaa Oskar Ahti 1901 - 1947

Otto Edvard Rasialainen 1948 - 1957

Eero Aulis Jääskeläinen 1958 - 1960


  
Reino Vesa Airio 1961 - 1966


  
Arvo Frans Johannes Moisio 1967 - 1970


  
Harri Kaituri 1971 - 31.12.2011

Nimilista lisätty alkuperäiseen tekstiin.